piątek, 7 czerwca 2019

Spotkanie DKK - "Chłopaki chojraki" Marcin Prokop i "„Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia” Małgorzata Frąckiewicz

„Bez względu na to, co was fascynuje, czego próbujecie w życiu – bądźcie dociekliwi i nie poddawajcie się. Jeden błąd nie oznacza, że trzeba dać sobie spokój. Chojraki nigdy tego nie robią. A z najbardziej nieprzewidywalnych sytuacji wynikają nieraz największe osiągnięcia” (M. Prokop, „Chłopaki chojraki”, s. 165)

Dwie książki, wiele życiorysów ludzi, kreatorów i kreatorek nauki, kultury, sztuki. Marcin Prokop oraz Małgorzata Frąckiewicz zgromadzili barwne biografie osobowości niezwykle utalentowanych, którzy przede wszystkim realizowali swoje marzenia dzięki uporowi i pasji. To właśnie pasja sprawiała, że nie poddawali się i dążyli do celu. Obie lektury, które omawialiśmy podczas lutowego spotkania „Książkołaków” wspaniale się uzupełniały – mówiliśmy o wybitnych kobietach z całego świata i Polakach, rewolucjonizujących wiele dziedzin życia. Zarówno Małgorzata Frąckiewicz, snująca opowieść kobietach naukowcach jak i Marcin Prokop, który z humorem śledzi biografie Polaków chojraków, chcą zainspirować młodych ludzi do realizowania swoich marzeń, nawet jeżeli wydają się być nieosiągalne. „Chłopaki chojraki” (il. Matteo Ciompallini) to już trzecia książki dla dzieci napisana przez Marcina Prokopa, który jest autorem powieści o przygodach Longina: „Jego wysokość Longin”; „ Longin podbija świat”. Tym razem znany prezenter telewizyjny i dziennikarz zabiera czytelników w zaświaty, aby porozmawiać o wielkich Polakach. Narratorem jest podróżnik i antropolog Bronisław Malinowski, który zmienił podejście naukowców do badania kultury plemion tubylczych w Papui-Nowej Gwinei. Po śmierci jako duch przeprowadza wywiady z Polakami, którzy zmienili obraz świata. Dowiemy się kto podbijał Hollywood, dlaczego Antoni Cierplikowski stał się sławnym fryzjerem a Maksymilian Faktorowicz (Max Factor) wpłynął znacząco na charakteryzację aktorów. Poznamy ludzi odważnych – jak Witold Pilecki, niestraszonych zdobywców jak himalaista Jerzy Kukuczka czy niestrudzonych badaczy jak Zbigniew Religa. Galerię niezwykłych Polaków wypełniają również współcześni bohaterowie – Adam Małysz, Robert Kubica czy Jerzy Owsiak. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy jaką musieli drogę pokonać aby odnieść sukces, jak stali się chojrakami, czyli ludźmi, którzy „idą przez życie jak burza”, nieustraszeni w realizowanie swoich aspiracji.

Małgorzata Frąckiewicz natomiast odsłania życiorysy najczęściej nieznanych kobiet, które przyczyniły się do wielkich odkryć naukowych. Tytułowe superbohaterki wymyślają, tworzą, badają, tworząc nowy obraz świata. Czternaście kobiet, których dokonania opisała autorka, cechuje inteligencja, odwaga i pasja. To one potwierdziły, że dno oceanu jest płaskie, odkryły też komety, nowe gatunki dinozaurów, stworzyły klasyfikacje motyli i ciem, poświęciły życie aby pomagać innym i realizować swoje pasje. Książka „Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia” jest ciekawie zaprojektowana przez autorkę, która starała się w graficzny, prosty sposób wyjaśnić młodym czytelnikom naukowe definicje oraz zaprezentować dokonania badaczek z całego świata. Klubowiczom szczególnie spodobały się sylwetki Ady Lovelace, brytyjskiej matematyczki i poetki; Grace Hopper – amerykańskiej programistki; Hendy Lamarr – amerykańskiej wynalazczyni. W gronie genialnych kobiet znalazły się także Maria Skłodowska-Curie i jej córka Irene Joliot-Curie. Autorka oprócz naukowych ciekawostek, zainspirowała również czytelników do własnych badań, dołączając pomysły na eksperymenty, wyjaśniające zawiłości badawczych definicji. Dzięki temu możemy stworzyć własny teleskop czy sejsmograf, sprawdzić jak pływa żaglówka czy odkryć działanie fal radiowych. Książki polskich autorów wzbudziły wiele emocji i wywołały gorącą dyskusję, dotyczącą różnych profesji i odkryć. Wszystkie postacie, które poznaliśmy dzięki książkom Marcina Prokopa i Małgorzaty Frąckiewicz, potwierdzają, że warto podążać za pasjami i marzeniami. Opisywane życiorysy to dawka motywacji dla czytelników i źródło pewności siebie, budowania własnej wartości. Obie książki mają jasny przekaz – pasja i odwaga sprawiają, że jesteśmy zdolni zmieniać świat wokół siebie i innych. Pamięć o ludziach często jest zbyt ulotna i krótka, ale dzięki takim tytułom jak „Chłopaki chojraki” czy „Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia”, możemy przypomnieć sobie lub poznać wyjątkowe postacie. Spotkanie DKK odbyło się w czasie ferii, więc nie mogło zabraknąć zajęć manualnych i plastycznych. Klubowicze wykonali kolorowe krasnale z filcu i pomponów, które mają przypominać o miłych spotkaniach w bibliotece.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz