Podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci „Książkołaki” rozmawialiśmy o dwóch, bardzo ciekawych książkach: „Nela i polarne zwierzęta”, reportażu Neli Małej Reporterki oraz „Nieumarłym lesie” autorstwa Tomasza Samojlika. Obydwie publikacje bardzo przypadły do gustu naszym Klubowiczom.
Nela Mała Reporterka to autorka książek podróżniczych dla dzieci oraz programów telewizyjnych, choć sama ma dopiero 12 lat, przemierzyła już wiele egzotycznych krajów. Tym razem mieliśmy okazję wybrać się w polarne rejony naszej planety, aby przyjrzeć się z bliska zwierzętom żyjącym w Morzu Arktycznym, a także na wybrzeżach Szkocji , Anglii, Islandii i Norwegii. Była to niezwykle ciekawa wyprawa, uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że dzięki książkom podróżniczym można zwiedzać świat nie ruszając się z domu, a fakt, że autorką książki jest ich rówieśniczka jest dodatkowym walorem, dzięki temu dzieci łatwiej mogą wczuć się w emocje Neli podczas jej dalekich podróży. Książki Neli Małej Reporterki są również interaktywne; na poszczególnych stronach znajdują się kody QR, dzięki którym, za pomocą tabletu mogliśmy obejrzeć filmiki i dodatki specjalne do książki, za pośrednictwem portalu www.youtube.com. Wspólnie obserwowaliśmy rekiny długoszpary, foki i niedźwiedzie polarne; towarzyszyliśmy Neli w podróży skuterem śnieżnym i podglądaliśmy życie podwodnej rafy arktycznej. „Nela i polarne zwierzęta” stała się jedną z ulubionych lektur naszych Klubowiczów, to niezwykle ciekawa opowieść z najdalszych zakątków świata, mnóstwo zdjęć i jeszcze więcej dobrej zabawy! A zatem, jak mówi Nela „pakuj ciepłe rzeczy i w drogę!”.
Tematem naszej dalszej rozmowy stała się książka autorstwa Tomasza Samojlika pt.: „Nieumarły las”. Jest to komiks o życiu dzięciołów w Puszczy Białowieskiej, drugi tom obrazkowej opowieści zatytułowanej „Umarły las”, którą wydano w 2016 roku. Autor jest biologiem, popularyzuje wiedzę na temat przyrody, tworzy i rysuje komiksy dla dzieci. Tak jak w pierwszym tomie, Tomasz Samojlik wskazuje na problemy zwierząt żyjących w Puszczy Białowieskiej, w której wycinane są połacie drzew, ogradzane stalową siatką, w ten sposób zamienia się dziki ostęp w zwykły las, natomiast Puszcza powinna działać bez pomocy człowieka, ażeby zachować swoją unikalność i naturalny stan. Tylko wtedy gatunki zwierząt i roślin, żyjących w głuszy mają szanse na przetrwanie i mogą się rozwijać. Jest to szczególnie ważne z uwagi na to, że Puszcza Białowieska to jedyny dobrze zachowany las naturalny strefy umiarkowanej na świecie.
Klubowicze „Książkołaków” chętnie czytają również komiksy; „Nieumarły las” uznali za ciekawy i zabawny, a to za sprawą opisów otoczenia i dialogów bohaterów, bo choć temat jest poważny, autor potrafi przekazać informacje językiem przystępnym dla dzieci i młodzieży.