poniedziałek, 26 maja 2014

DKK- "Gra" Andrzeja Maleszki

                       
        
                                              źródło:  http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3829,Magiczne-Drzewo-Gra

Cykl „Magiczne Drzewo” Andrzeja Maleszki cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci. Motyw czarodziejskiego przedmiotu, z jednej strony spełniającego marzenia, a z drugiej wymagającego ogromnej odpowiedzialności, staje się inicjatorem przygód i dalekich podróży głównych bohaterów. Duże emocje wśród klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki „Książkołaki” wywołała najnowsza część serii Magicznego Drzewa – „Gra”. Tym razem Kuki po raz kolejny musi zmierzyć się ze swoim klonem, który pragnie zemścić się na chłopcu i zdobyć magiczny artefakt – niezwykłą kostkę. Wraz z Gabi, Blubkiem i psem Budyniem muszą odnaleźć kryjówkę złego klona i pokrzyżować jego niecne plany. Czy przyjaciołom uda się pokonać sobowtóra, podszywającego się za Kukiego? Kim jest metalowy skorpion i czy można mu zaufać? Zapraszamy do lektury…

Młodzi czytelnicy podkreślali, że każda z części cyklu autorstwa Andrzeja Maleszki trzyma w ogromnym napięciu, pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji i humoru. Od tej książki nie można się oderwać, jest ona świetną alternatywą dla komputera czy telewizji. W kreacjach dziecięcych bohaterów nie brakuje realnych rysów oraz typowych problemów, z którymi stykają się współcześnie dzieci. Nawiązanie przyjaźni, pokonywanie swoich słabości, walka z samym sobą – to niektóre z tematów podejmowanych przez autora. Podczas spotkania obejrzeliśmy także kilka wywiadów z pisarzem, który opowiadał o wartościach płynących z książki. Literatura musi walczyć o młodego odbiorcę, rywalizując z różnorodnymi multimediami. Współczesny czytelnik jest wymagający, więc autor musi wejść w rolę dziecka, spojrzeć z innej perspektywy na świat. Magiczne przedmioty, fantastyczne przygody fascynują młode pokolenie, zadaniem pisarza jest więc pokazanie najważniejszych wartości w życiu człowieka w interesujący i ciekawy sposób, a tym samym zachęcający do sięgnięcia po kolejne książki.

Klubowicze zgodnie podkreślali, że takie książki jak „Gra” czyta się z ogromną przyjemnością i z niecierpliwością czekają na kolejne części „Magicznego Drzewa”. Dzieci chętnie podjęły temat magicznych przedmiotów spełniających życzenia. Każdy z nas chciałby być posiadaczem takiego rekwizytu, ale czy bylibyśmy szczęśliwsi, lepsi, mądrzejsi… Czy mając już wszystko, czego można byłoby sobie zażyczyć, potrafilibyśmy marzyć? Takie książki jak „Magiczne Drzewo” Andrzeja Maleszki wywołują długie dyskusje, które dotyczą bardzo ważnych tematów i problemów. Uczą stawiania pytań, myślenia oraz empatii, zrozumienia dla drugiego człowieka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz