czwartek, 30 stycznia 2014

Polecajki: seria "CZAROWNICA NA PRAKTYCE"

Aby zostać prawdziwą czarownicą trzeba dużo się uczyć i zdawać trudne egzaminy. Nawet latanie na miotle wymaga wiele umiejętności i wiedzy. Przekonała się o tym mała dziewczynka - Jessika, która postanowiła zostać czarownicą. Nie zdawała sobie jednak sprawy ile będzie musiała włożyć pracy w magiczne szkolenie. Na szczęście jej nauczycielką jest wyrozumiała Panna Strega, która odkrywa przed dziewczynką baśniowy świat krasnoludków, smoków i czarownic...
W każdej z książek Maeve Friel nasza mała bohaterka przeżywa zabawne przygody, ucząc się bycia czarownicą. Nie jest to jednak takie proste... Ale od czego ma się magiczne umiejętności. 
"Czarownica na praktyce" to zabawna seria nie tylko dla dziewczynek. Miłe dla oka ilustracje, humor i przygoda mogą zainteresować małych czytelników. Polecamy szczególnie na długie zimowe wieczory.

wtorek, 28 stycznia 2014

Witaj przygodo! - "Antykwariat ze starymi mapami" P. Baccalario


W pierwszym tygodniu ferii klubowicze DKK dla dzieci „Książkołaki” spotkali się aby rozmawiać o kolejnej książce. Tym razem sięgnęliśmy po powieść włoskiego pisarza Pieromenico Baccalario – „Antykwariat ze starymi mapami”. Jest to druga część cyklu Ulisses Moore, opowiadającej o niesamowitych przygodach rodzeństwa: Julii i Jasona oraz ich przyjaciela Ricka. Mali czytelnicy mogli wyruszyć w fantastyczna podróż po starożytnym Egipcie. W pierwszej części „Wrota czasu” główni bohaterowie odnajdują tajemniczy manuskrypt Ulissesa Moore`a, który prowadzi ich do rozwiązania zagadki ukrytych drzwi. Sekretne przejście mieści się w domu, do którego niedawno wprowadziło się rodzeństwo. Tytułowe wrota może tylko otworzyć skomplikowany mechanizm, którego zrozumienie wymaga od dzieci nie lada umysłowej gimnastyki oraz niezwykłego sprytu. Dzieciom po wielu przygodach, trudnościach i próbach udaje się przekroczyć wejście. Ukryte drzwi stają się początkiem prawdziwej przygody. Druga część opowiada o dalszych losach rezolutnej trójki. Magiczne drzwi otwierają drogę do podróży w czasie, a dzieci trafiają do przeszłości, krainy starożytnych piramid i dostojnych faraonów. Niestety przypadek rozdziela małych podróżników – Julia wraca do teraźniejszości a chłopcy postanawiają kontynuować wędrówkę. Ich przewodniczką po świecie papirusów i hieroglifów staje się egipska dziewczynka, córka Najwyższego Pisarza o imieniu Maruk. Rick i Jason zwiedzając Dom Pisarzy poznają wspaniałą historię miejsca oraz mieszkańców, a rozwiązanie pierwszej z zagadek z manuskryptu Ulissesa Moore`a, staje się początkiem wielkiej przygody. Mali bohaterowie nie wiedzą, że ich śladem podąża niebezpieczna i fanatyczna Obliwia Newton, która zrobi wszystko aby osiągnąć swój cel i zdobyć mapę Ulissesa Moore`a . Julia także ma kłopoty, ponieważ musi bronić domu przed groźnym wspólnikiem Obliwii – Manfredem. Co chłopcy odnajdą w starym antykwariacie? Czy uda im się powrócić do domu i ujść cało z rąk egoistycznej Obliwii? Możemy zdradzić, że zakończenie nie jest satysfakcjonujące i zmusza po sięgnięcie do kolejnej części Ulissesa Moore`a.

Omawiana książka zrobiła ogromne wrażenie na klubowiczach, a szczególnie rozwiązywanie tajemnic wraz z bohaterami. Niespodziewane zwroty akcji, adrenalina i odważni bohaterowie oraz motyw starożytnego Egiptu stały się głównym tematem naszej dyskusji. Dla takiej powieści warto porzucić komputer czy telewizor i uruchomić własne bogactwo wyobraźni.

Źródło okładki książki:  http://www.empik.com/ulysses-moore-antykwariat-ze-starymi-mapami-baccalario-pierdomenico,2473604,ksiazka-p

poniedziałek, 27 stycznia 2014

Nasze pomysły - KSIĄŻKOMETR

Jak ocenić książkę, którą przeczytaliśmy i to w formie zabawy?  Aby ułatwić naszym klubowiczom to zadanie, nasz klub przygarnął niezwykłą żyrafę, która pomoże zmierzyć nasze czytelnicze gusta. Ten "książkometr" to naprawdę przydatne narzędzie :)


Książkometr w użyciu :)




Niestety nasz żyrafiasty książkometr nie ma jeszcze imienia...
Jeżeli macie jakieś pomysły zapraszam do komentowania :)

czwartek, 23 stycznia 2014

Z wizytą u smoczych przyjaciół

Klubowicze należący do DKK „Książkołaki” bardzo dobrze znają smoka Pompona, dlatego też wiele radości sprawiła im kolejna książka Joanny Olech „Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe”. Dzieci miały okazję nie tylko opowiedzieć o niezwykłych przygodach rodziny Pompona, ale i przypomniały legendę o Smoku Wawelskim. Humorystyczne perypetie głównych bohaterów wywołały gorącą i emocjonującą dyskusję, podczas której uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że ta książka mogłaby znaleźć się w kanonie lektur szkolnych.
Pulpet i Prudencja to smocze bliźnięta, których jedyne podobieństwo dotyczy wyglądu. Mieszkają wraz ze rodzicami: Pomponem i Pepsikolą w Smoczej Jamie pod Wawelem. O ich zabawnych doświadczeniach w szkole, w radiu i nawet w… Transylwanii opowiada Prudencja. Rodzeństwo ma bardzo różne charaktery, co prowadzi do zabawnych wydarzeń, ale z drugiej strony sprawia, że świetnie się uzupełniają. Pulpet to nieprzeciętny talent humanistyczny, początkujący poeta. Potrafi korzystać z bogatego zasobu słów i swojej obszernej wiedzy, często wprawiając otoczenie w zakłopotanie i zdziwienie. Niestety jego achillesową piętą są wszelkie działania matematyczne. Prudencja uwielbia majsterkowanie i matematykę. Dorastające smoki chodzą do szkoły jak wszystkie dzieci z tym wyjątkiem, że ich nauka w poszczególnych klasach trwa o wiele krócej. Smocze rodzeństwo rozwija się szybciej niż ludzie. Z powodu swoje niezwykłej natury, doświadczają różnych reakcji: od niedowierzania, szoku po śmiech. Rodzeństwo zdaje sobie sprawę, że ludziom ciężko uwierzyć w  istnienie  legendarnych smoków. Poczucie inności i wyjątkowości oraz chęć poznania swoich korzeni, okazuje się być początkiem niesamowitej przygody. Korzystając z okazji Pulpet i Prudencja wyruszają w podróż do Transylwanii, aby tam odnaleźć inne smoki i być może swoją dalszą rodzinę. Ich wyprawa przyniesie wiele niespodzianek, a poszukiwania przejdą najśmielsze oczekiwania. O tym czy spotkają innego smoka i jak zakończy się ta ekspedycja… warto samemu przeczytać.
Autorka stworzyła barwne i atrakcyjne postacie, pełne pomysłów i smoczego humoru. Książka „Pulpet i Prudencja” wywołuje uśmiech i pozytywne emocje. Joanna Olech pisze swobodnym, lekkim językiem, bogatym w sformułowania bliskie każdemu dziecku. Dzięki temu przygody smoków są żywe, śmieszne i wciągające. Pomimo, że bohaterowie są fantastyczni to ich cechy, charaktery tak naprawdę odzwierciedlają ludzką naturę. Powieść Joanny Olech wskazuje jak ważna jest rodzina i nasze korzenie. Inność, trudności w przystosowaniu się do rówieśniczego środowiska, problem akceptacji i tolerancji dotyczą każdego z nas. Pulpet i Prudencja doskonale sobie z tym radzą, nie tracąc przy tym dobrego humoru i swojej „smoczej” osobowości. Klubowicze stwierdzili, że była to jedna z najciekawszych książek, które mieli okazję przeczytać w tegorocznej edycji DKK.

Źródło ilustracji okładki książki:  http://ksiegarnia.pwn.pl/public/pic/hcovers/240/f4/pulpet-i-prudencja-smocze-pogotowie-przygodowe_193000.jpg

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Jak pomysłowo spędzić ferie?

Ferie już się rozpoczęły, pozostaje tylko pytanie jak je spędzić. Hmm... spanie do 12 i oglądanie telewizji cały dzień jest chyba niezbyt dobrym rozwiązaniem. Możecie mi wierzyć nuda szybko da o sobie znać. A komputer? Nawet się nie obejrzycie kiedy dzień po dniu ferie uciekną w mgnieniu oka...
A może warto zaglądnąć do biblioteki? Liczne zajęcia - plastyczne, techniczne, pobudzające do myślenia i tworzenia, rozbudzające wyobraźnię - to coś na co powinniśmy się skusić.
Zobaczmy więc co w trawie piszczy (a konkretnie w Rzeszowie) :)


 Pod tym linkiem znajdziemy więcej informacji i cały plan ferii:
Ferie w WiMBP w Rzeszowie

Jeśli pochodzicie z innych miejscowości - zobaczcie co dzieje się w waszych bibliotekach, na pewno będziecie mieli w czym wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie.