wtorek, 28 stycznia 2014

Witaj przygodo! - "Antykwariat ze starymi mapami" P. Baccalario


W pierwszym tygodniu ferii klubowicze DKK dla dzieci „Książkołaki” spotkali się aby rozmawiać o kolejnej książce. Tym razem sięgnęliśmy po powieść włoskiego pisarza Pieromenico Baccalario – „Antykwariat ze starymi mapami”. Jest to druga część cyklu Ulisses Moore, opowiadającej o niesamowitych przygodach rodzeństwa: Julii i Jasona oraz ich przyjaciela Ricka. Mali czytelnicy mogli wyruszyć w fantastyczna podróż po starożytnym Egipcie. W pierwszej części „Wrota czasu” główni bohaterowie odnajdują tajemniczy manuskrypt Ulissesa Moore`a, który prowadzi ich do rozwiązania zagadki ukrytych drzwi. Sekretne przejście mieści się w domu, do którego niedawno wprowadziło się rodzeństwo. Tytułowe wrota może tylko otworzyć skomplikowany mechanizm, którego zrozumienie wymaga od dzieci nie lada umysłowej gimnastyki oraz niezwykłego sprytu. Dzieciom po wielu przygodach, trudnościach i próbach udaje się przekroczyć wejście. Ukryte drzwi stają się początkiem prawdziwej przygody. Druga część opowiada o dalszych losach rezolutnej trójki. Magiczne drzwi otwierają drogę do podróży w czasie, a dzieci trafiają do przeszłości, krainy starożytnych piramid i dostojnych faraonów. Niestety przypadek rozdziela małych podróżników – Julia wraca do teraźniejszości a chłopcy postanawiają kontynuować wędrówkę. Ich przewodniczką po świecie papirusów i hieroglifów staje się egipska dziewczynka, córka Najwyższego Pisarza o imieniu Maruk. Rick i Jason zwiedzając Dom Pisarzy poznają wspaniałą historię miejsca oraz mieszkańców, a rozwiązanie pierwszej z zagadek z manuskryptu Ulissesa Moore`a, staje się początkiem wielkiej przygody. Mali bohaterowie nie wiedzą, że ich śladem podąża niebezpieczna i fanatyczna Obliwia Newton, która zrobi wszystko aby osiągnąć swój cel i zdobyć mapę Ulissesa Moore`a . Julia także ma kłopoty, ponieważ musi bronić domu przed groźnym wspólnikiem Obliwii – Manfredem. Co chłopcy odnajdą w starym antykwariacie? Czy uda im się powrócić do domu i ujść cało z rąk egoistycznej Obliwii? Możemy zdradzić, że zakończenie nie jest satysfakcjonujące i zmusza po sięgnięcie do kolejnej części Ulissesa Moore`a.

Omawiana książka zrobiła ogromne wrażenie na klubowiczach, a szczególnie rozwiązywanie tajemnic wraz z bohaterami. Niespodziewane zwroty akcji, adrenalina i odważni bohaterowie oraz motyw starożytnego Egiptu stały się głównym tematem naszej dyskusji. Dla takiej powieści warto porzucić komputer czy telewizor i uruchomić własne bogactwo wyobraźni.

Źródło okładki książki:  http://www.empik.com/ulysses-moore-antykwariat-ze-starymi-mapami-baccalario-pierdomenico,2473604,ksiazka-p

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz