czwartek, 23 stycznia 2014

Z wizytą u smoczych przyjaciół

Klubowicze należący do DKK „Książkołaki” bardzo dobrze znają smoka Pompona, dlatego też wiele radości sprawiła im kolejna książka Joanny Olech „Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe”. Dzieci miały okazję nie tylko opowiedzieć o niezwykłych przygodach rodziny Pompona, ale i przypomniały legendę o Smoku Wawelskim. Humorystyczne perypetie głównych bohaterów wywołały gorącą i emocjonującą dyskusję, podczas której uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że ta książka mogłaby znaleźć się w kanonie lektur szkolnych.
Pulpet i Prudencja to smocze bliźnięta, których jedyne podobieństwo dotyczy wyglądu. Mieszkają wraz ze rodzicami: Pomponem i Pepsikolą w Smoczej Jamie pod Wawelem. O ich zabawnych doświadczeniach w szkole, w radiu i nawet w… Transylwanii opowiada Prudencja. Rodzeństwo ma bardzo różne charaktery, co prowadzi do zabawnych wydarzeń, ale z drugiej strony sprawia, że świetnie się uzupełniają. Pulpet to nieprzeciętny talent humanistyczny, początkujący poeta. Potrafi korzystać z bogatego zasobu słów i swojej obszernej wiedzy, często wprawiając otoczenie w zakłopotanie i zdziwienie. Niestety jego achillesową piętą są wszelkie działania matematyczne. Prudencja uwielbia majsterkowanie i matematykę. Dorastające smoki chodzą do szkoły jak wszystkie dzieci z tym wyjątkiem, że ich nauka w poszczególnych klasach trwa o wiele krócej. Smocze rodzeństwo rozwija się szybciej niż ludzie. Z powodu swoje niezwykłej natury, doświadczają różnych reakcji: od niedowierzania, szoku po śmiech. Rodzeństwo zdaje sobie sprawę, że ludziom ciężko uwierzyć w  istnienie  legendarnych smoków. Poczucie inności i wyjątkowości oraz chęć poznania swoich korzeni, okazuje się być początkiem niesamowitej przygody. Korzystając z okazji Pulpet i Prudencja wyruszają w podróż do Transylwanii, aby tam odnaleźć inne smoki i być może swoją dalszą rodzinę. Ich wyprawa przyniesie wiele niespodzianek, a poszukiwania przejdą najśmielsze oczekiwania. O tym czy spotkają innego smoka i jak zakończy się ta ekspedycja… warto samemu przeczytać.
Autorka stworzyła barwne i atrakcyjne postacie, pełne pomysłów i smoczego humoru. Książka „Pulpet i Prudencja” wywołuje uśmiech i pozytywne emocje. Joanna Olech pisze swobodnym, lekkim językiem, bogatym w sformułowania bliskie każdemu dziecku. Dzięki temu przygody smoków są żywe, śmieszne i wciągające. Pomimo, że bohaterowie są fantastyczni to ich cechy, charaktery tak naprawdę odzwierciedlają ludzką naturę. Powieść Joanny Olech wskazuje jak ważna jest rodzina i nasze korzenie. Inność, trudności w przystosowaniu się do rówieśniczego środowiska, problem akceptacji i tolerancji dotyczą każdego z nas. Pulpet i Prudencja doskonale sobie z tym radzą, nie tracąc przy tym dobrego humoru i swojej „smoczej” osobowości. Klubowicze stwierdzili, że była to jedna z najciekawszych książek, które mieli okazję przeczytać w tegorocznej edycji DKK.

Źródło ilustracji okładki książki:  http://ksiegarnia.pwn.pl/public/pic/hcovers/240/f4/pulpet-i-prudencja-smocze-pogotowie-przygodowe_193000.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz