środa, 26 lutego 2014

DKK - "Skarb królów" Dariusz Rekosz

Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Książkołaki” mogą poznawać różnych autorów i konwencje literackie – tym razem ogromnym wyzwaniem okazała się książka Dariusza Rekosza „Skarb królów”. Można ją określić jako powieść przygodową, detektywistyczną, z zarysowanym wątkiem historycznym. Głównym bohaterem jest Wojtek, uczeń szóstej klasy, mieszkający wraz z ojcem antykwariuszem. Chłopiec bardzo przeżywa brak matki, która wyjechała za granicę, porzucając swoją rodzinę. Szkolne problemy, rówieśnicze konflikty, stanowią szarą codzienność Wojtka. Wszystko się zmienia, gdy do antykwariatu taty przybywa nieznajomy, poszukujący pewnej encyklopedii. W książce znajdują się zaszyfrowane wskazówki, będące początkiem intrygi, w którą zamieszana jest szajka przestępcza. Wojtek wraz z ojcem, koleżanką Małgosią oraz nauczycielką historii – Panią Ireną, wplątują się w niezwykłą i niebezpieczną przygodę. Czytelnicy przeżyją chwile grozy, dziwnych zbiegów okoliczności, nie zabraknie też pościgów i ucieczek. Miłośnicy szybkiej akcji i sensacyjnych opisów nie powinni się nudzić. Małgosia i Wojtek odkryją czym naprawdę jest poszukiwany skarb królów, legendarny Szczerbiec. Sytuacja skomplikuje się, gdy na jego trop wpadną również złodzieje drogocennych zabytków. Oprócz rozwiązania tajemnicy, naszych bohaterów czeka jeszcze inna niespodzianka, która być może okaże się lekarstwem na wszystkie problemy rodzinne i szkolne.

Omawiana lektura wzbudziła wiele emocji i zapoczątkowała ożywioną dyskusję o upodobaniach czytelniczych. Oprócz zalet, dzieci wymieniały też słabe strony powieści: takie jak przewidywalność, czy uproszczenia fabularne. Wśród plusów znalazły się: interesujący bohaterowie, tajemniczy czarny charakter oraz nawiązanie do wątków historycznych, które inspirują do poszerzenia wiedzy o niezwykłej historii Szczerbca. Warto sprawdzić, co tak naprawdę jest prawdziwe i rzeczywiste, a co jest tylko barwną legendą. Omawiana powieść podzieliła klubowiczów, znalazła swoich zwolenników jak i przeciwników, pobudzając do przemyśleń i poszukiwania odpowiednich, trafnych i logicznych argumentów.

Podsumowaniem spotkania było wspólne rozwiązanie krzyżówki, na podstawie fabuły książki Dariusza Rekosza „Skarb królów”.

Źródło okładki: http://merlin.pl/Skarb-krolow_Dariusz-Rekosz/browse/product/1,1243689.html

1 komentarz:

  1. Zapraszam na moją stronkę.
    http://wachamy-ksiazki.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń