piątek, 24 lipca 2015

Spotkanie DKK - "Sklepik Okamgnienie. Walizka pełna gwiazd" Pierdomenico Baccalario Źródło okładki: http://forum.gazeta.pl/forum/w,16375,149460243,149460243,Sklepik_Okamgnienie.html

Wakacje to idealny czas na podróżowanie, przygody i czytanie. W lipcu klubowicze rozmawiali o książce Pierdomenico Baccalario„Sklepik Okamgnienie. Walizka pełna gwiazd”, która okazała się idealną, wakacyjna lekturą -  pełną tajemnic, akcji, napięcia. Autor dobrze znanej i popularnej serii  „Ulysses Moore”  zabiera nas znowu w świat zagadek, sekretów, związanych z baśniowymi rekwizytami. 
„Walizka pełna gwiazd” to pierwsza część przygód chłopca o imieniu Finley Mc Phee, który zaprasza czytelników do magicznego sklepu. Finley lubi spędzać czas ze swoim psem Gałganem, łowiąc ryby i włócząc się po miasteczku Applecross. Niestety chłopiec zbyt często wagaruje i musi powtarzać klasę. Rodzice postanawiają ukarać syna i na okres wakacji posyłają go do pracy . Finley nie jest zadowolony z takiego obrotu spraw, ale nie ma wyboru i zostaje zastępcą listonosza. Praca okazuje się nie być taka zła, bo chłopiec jeździ rowerem i zawsze ma w pobliżu swojego wiernego towarzysza – Gałgana. Finley nie ma problemu z dostarczaniem listów aż do chwili, kiedy to musi doręczyć niezwykły list do państwa Lily, prowadzących Sklepik „Okamgnienie”. Chłopiec jest zdziwiony, ponieważ nigdy nie słyszał o takim sklepiku, tym bardziej, że adres wskazuje na odludne miejsce. Postanawia jednak dostarczyć list do tajemniczego domu. Gdy dociera do celu, zastaje w domu piękną dziewczynkę – Aiby Lily, która niedawno wprowadziła się wraz z ojcem do miasteczka Applecross. Aiby pomaga naprawić zepsuty rower Finleya, na który nieoczekiwanie spadł głaz. Dziewczyna używa do tego odrobiny magii, czym zadziwia naszego bohatera. Finley postanawia bliżej poznać tajemniczą Aiby oraz historię jej rodziny. Okazuje się bowiem, że  państwo Lily nie są właścicielami zwykłego sklepiku, ale handlują i naprawiają magiczne przedmioty, posiadające niezwykłe możliwości. Ktoś jednak pragnie zniszczyć sklepik i przywłaszczyć sobie baśniowe przedmioty. Finley wraz z Aiby postanawiają rozwikłać zagadkę i uchronić sklep przed nieszczęściem…
Finley Mc Phee to odważny chłopiec, wrażliwy, bystry, który niczym prawdziwy detektyw śledzi i rozwiązuje zagadki. Zauroczony Aiby i aurą magicznego sklepiku, postanawia dowiedzieć się o nim więcej. Jak się później dowiaduje - wszystkie magiczne przedmioty zostały spisane w „Wielkiej księdze magicznych przedmiotów”, a pierwszy sklepik powstał w Chinach w 868 r. Aby otworzyć sklepik potrzeba czterech kluczy, w kształcie: świerszcza, skorpiona, skarabeusza oraz pszczoły. Auror skonstruował bardzo przemyślaną fabułę, chociaż sklepik Okamgnienie zdaje się skrywać jeszcze wiele tajemnic, o których delikatnie wspomina pisarz.
W książce odnajdziemy drobiazgowe ilustracje Iacopo Bruno. Przedstawiają one baśniowe przedmioty, które wraz z krótkim opisem stanowią inwentarz sklepiku Okamgnienie. Są tu spodnie ze szkockiej, czystej żywej wełny, które same chodzą; kij podróżny – umożliwiający teleportacje; latający dywan Sindbada Żeglarza, a nawet proszek „Znikające wspomnienie Professional Pound”. Powieść P. Baccalario wpisuje się w tematykę Ulyssesa Moore`a, wprowadzając w magiczny świat rekwizytów i bajkowych postaci. Jest to na pewno jedna z książek, które warto zabrać na wakacje.
Książka zainspirowała nas do stworzenia własnego magicznego sklepiku, w którym można było kupić jabłko Śnieżki, lustereczko, latający dywan, różdżkę czy czarodziejskie krzesło. Walutą były magiczne talony, a każdy zakupiony przedmiot posiadał ukryte zadanie do rozwiązania. Zabawa była świetna okazją do przypomnienia sobie baśni oraz jej bohaterów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz