czwartek, 8 czerwca 2017

Spotkanie DKK - "Nie budź mnie jeszcze" Grzegorz Gortat, "Skrzynia piratów" Liliana Fabisińska

Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci rozmawialiśmy o książkach „Nie budź mnie jeszcze” Grzegorza Gortata oraz „Skrzynia piratów” Liliany Fabisińskiej.


Obie lektury bardzo spodobały się naszym klubowiczom. Grzegorz Gortat jest pisarzem oraz tłumaczem, autorem książek bardzo różnych, zarówno pod względem gatunkowym, jak i tematycznym. Wśród jego powieści znajdziemy kryminały, literaturę fantasy i obyczajową. Książki jego autorstwa otrzymują nagrody i wyróżnienia (m. in.: Polskiej Sekcji IBBY). Powieść „Nie budź mnie jeszcze” już od początku pozwala poczuć czytelnikowi specyficzny klimat, spodziewamy się, że będzie to historia mroczna, pełna tajemnic i niebezpieczeństw. Bohaterem jest 10-letni Artur, którego tato, na skutek nieszczęśliwego wypadku zapada w śpiączkę. Arturowi co noc śni się przerażający Cień, który stanowi zagrożenie dla życia jego ojca. Chłopiec wyjeżdża do dziadków, aby trochę odpocząć od napiętej sytuacji domowej, ale niestety tam spotykają go przygody jeszcze bardziej niesamowite, wkrótce Artur musi stanąć do walki z groźnym Cieniem. Od tego zależy dalszy los jego rodziny. Książka spodobała się członkom klubu na tyle, że wyrazili chęć przeczytania innych powieści Grzegorza Gortata. Zainteresowała nas fabuła oraz postać głównego bohatera. Wspomniany już klimat powieści szczególnie przypadł nam do gustu. Młodzi czytelnicy zgodnie stwierdzili, że lektura jest idealna na zimowe wieczory. Liliana Fabisińska jest dziennikarką z wykształcenia, spełnia się jako teatrolog i autorka sztuk teatralnych, przede wszystkim jednak pisze doskonałe powieści dla dzieci i młodzieży.
 Źródło okładki: http://esensja.pl/esensjopedia/obiekt.html?rodzaj_obiektu=2&idobiektu=19158

W „Skrzyni piratów” poznajemy historię rodzeństwa Róży i Benka, którzy wraz ze swoim ekscentrycznym ojcem wyruszają nad morze, aby tam zamieszkać w chacie w środku lasu. Ich tato prowadzi badania nad twórczością Stefana Żeromskiego, którą jest zafascynowany tak bardzo, że nie reaguje na protesty własnych dzieci i nie zauważa, że na Helu dzieją się rzeczy dziwne i przerażające. Rodzeństwo musi pokonać piratów i ocalić nowo poznanych przyjaciół z… innej epoki. W tej powieści wszystko dzieje się bardzo szybko i z każdą przeczytaną stroną stajemy się coraz bardziej ciekawi tego, co może zdarzyć się za chwilę. Zakończenie pozwala wierzyć, że to nie koniec przygód Róży, Benka i ich znajomych z Helu, na którym rodzina znajduje swój nowy dom.

Spotkanie DKK - "Buba córka Belzebuba" Kalina Jerzykowska

Podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu dla Dzieci „Książkołaki”, rozmawialiśmy o powieści pt.: „Buba córka Belzebuba”, której autorką jest Kalina Jerzykowska, polonistka, teatrolog, dziennikarka (Radio Łódź i „Gazeta Wyborcza” w Łodzi), autorka wierszy, powieści, piosenek, sztuk i scenariuszy teatralnych; miłośniczka teatru dziecięcego.
 Źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/kalina-jerzykowska,olga-reszelska/buba-corka-belzebuba.html

 „Buba córka Belzebuba” to trzecia część z serii o Koszmariuszu i Horroracie, zamykająca cykl Upiornych
 Przygód. Poznajemy ostateczne rozwiązanie zagadek z poprzednich części, dalsze losy znanych postaci. Akcja powieści utrzymana jest w zagadkowym klimacie, pojawia się splamiony krwią testament, tajemnicze portrety i szkielet.

 Podczas lektury bawią nas zwłaszcza dialogi, bohaterami są ludzie młodzi, studenci, którzy biorą udział w badaniach archeologicznych w Biesiskach. Szybko okazuje się, że to właśnie tutaj nastąpi kulminacja przygód i rozwiązanie tajemnicy trzech rodów.

Buba córka Belzebuba” to książka pełna dobrego humoru, idealna na długie jesienne wieczory. W trakcie naszego spotkania wykonaliśmy również, fantazyjne zakładki, które na pewno przydadzą się członkom Klubu; czeka na nas jeszcze wiele książek.

Spotkanie DKK - "Chowańce. Gwiazdy przeznaczenia" Adam Jay Epstein i Andrew Jacobson

21 października w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci „Książkołaki”.

Tym razem rozmawialiśmy o książce pt. „Chowańce”, którą wspólnie napisali Adam Jay Epstein i Andrew Jacobson. Dwójka przyjaciół, wielkich fanów powieści fantastycznych oraz Gwiezdnych Wojen, postanowiła opowiedzieć o Chowańcach, zwierzętach posiadających magiczne zdolności, pomagającym swoim Zaufanym ludziom w ochronie krainy Bezkresji. Właśnie do takiej grupy trafia kot Aldwyn, zwyczajny dachowiec, dbający tylko o siebie. Od tej pory zaczynają dziać się niesamowite rzeczy, a Chowańce i ich Zaufanych spotyka mnóstwo przygód. Książka spotkała się z dużym entuzjazmem ze strony Czytelników naszego klubu. Podobała im się wartka fabuła i zwroty akcji, ale przede wszystkim postaci. Skylar, Gilbert i Aldwyn to drużyna pełna humoru i fantazji. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że „Chowańce” to jedna z ich ulubionych lektur. Oto fragmenty recenzji naszych klubowiczów:

W „Chowańcach” najbardziej spodobały mi się postaci i tajemnice. Super było to napięcie towarzyszące wiedzy o sekrecie Aldwyna. Podobały mi się rzekotki, most zdrady i sztuczki Aldwyna, chociaż ilustracje trochę psuły moje wyobrażenia”. Ewa

„W książce najbardziej podobały mi się tajemnicze szpiegałki oraz postaci, Gilbert i Skylar”. Łucja
„Podobał mi się cały wymyślony świat Bezkresji, rzekotki i przygoda w górach. Polubiłam też Gilberta”. Faustyna

Serdecznie dziękuję za udane spotkanie i zapraszam na kolejne.

Spotkanie DKK - "Zaskórniaki oraz inne dziwadła z krainy portfela" Grzegorz Kasdepke, Ryszard Petru

Podczas wrześniowego spotkania Książkołaków - Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, omawialiśmy książkę pt.: „Zaskórniaki oraz inne dziwadła z krainy portfela” autorstwa Grzegorza Kasdepke i Ryszarda Petru. Książka porusza ciekawe, choć skomplikowane zagadnienia finansowe w sposób zabawny i klarowny dla młodych czytelników. Przenosimy się do zoo pełnego dziwnych stworzeń, o które troszczy się Pan Rysio, miłośnik ekonomicznych dziwadeł. W drugiej części książki odwiedzamy natomiast cyrk, stworzony przez właściciela ogrodu i jego współpracowników, w którym występują stwory z krainy portfela. Każda z 50 opowiastek opatrzona została komentarzem Ryszarda Petru oraz ilustracjami Daniela de Latour. 

 Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/244341/zaskorniaki-i-inne-dziwadla-z-krainy-portfela-liczby-kultury

Uczestnikom spotkania bardzo podobała się szata graficzna książki oraz kolorowe zakładki w kształcie mieszkańców osobliwego ogrodu zoologicznego. Niewątpliwą zaletę tej książki stanowi humor z jaką została napisana. Sympatyczne i zabawne postaci (Dozorca, Bileter i Praktykantka) sprawiają, że jest to lektura lekka i przystępna nawet dla młodszych odbiorców. Są chwile grozy, gdy jedne z najbardziej niebezpiecznych dziwadeł wymykają się spod kontroli pracowników ogrodu (np. piramida finansowa lub procenty zadłużenia), lecz z reguły życie w niecodziennym zoo płynie własnym, spokojnym rytmem. Dzięki prostym przykładom i trafnym ilustracjom każdy z omawianych terminów staje się łatwy do zrozumienia. 

Warto podkreślić, że publikacja została wydrukowana na papierze ekologicznym, w całości pochodzącym z makulatury. Na końcu książki zamieszczono informacje o tym, ile dzięki temu zaoszczędzono wody, energii, drewna. Klubowicze przyznali, że warto poznawać tajniki ekonomii tak wcześnie jak to możliwe, żeby łatwiej radzić sobie w dorosłym życiu, przy tej okazji wymieniliśmy kilka innych, przydatnych tytułów, jak np.: „Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią” B. Janiszewskiego, „Moje pierwsze kieszonkowe” M. Samcika oraz „Kapitalizm dla nastolatków, czyli jak zostać młodym przedsiębiorcą” K. Hessa.
W czasie naszego spotkania wykonaliśmy również skarbonki ze słoików techniką decoupage.

Spotkanie DKK - „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych” Katarzyna Ryrych

Na czerwcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Książkołaki” omawialiśmy powieść Katarzyny Ryrych pt.:  „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”. 

Bohaterem powieści jest Piotrek, przez swojego niepełnosprawnego brata , Stefana, nazywany po prostu Bratkiem. Książka opowiada o dorastaniu chłopca zagubionego w świecie rówieśników, bardzo związanego ze swoim starszym bratem, który jest dla niego nauczycielem i wzorem. Stefan odkrywa świat swemu młodszemu bratu, pomimo poważnej choroby, która nie pozwala mu wstać z łóżka. Piotrek powoli zaczyna się zmieniać, staje się odważnym, bystrym, samodzielnie podejmującym decyzje chłopcem.

 Źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/katarzyna-ryrych,elzbieta-chojna/o-stephenie-hawkingu-czarnej-dziurze-i-myszach-podpodlogowych.html

Książka bardzo spodobała się naszym Klubowiczom. Będąc w podobnym wieku, mogli utożsamiać się z głównym bohaterem i obserwować jego przemianę. Powieść jest pełna optymizmu, mimo, że nie brakuje w niej momentów smutnych i trudnych dla bohaterów.

 Zakończenie pozostawia piękne przesłanie: nieważne co nam w życiu się przydarzy, zawsze jest nadzieja na lepsze jutro. A jeśli mamy przy sobie bliskie nam osoby, to wszystko na pewno będzie dobrze.

Spotkanie DKK - "Bogowie i wojownicy" Michelle Paver

Podczas majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Książkołaki” wybraliśmy się w podróż do starożytnego świata, gdzie ogromną rolę w świecie ludzi spełniają bogowie i wyrocznie.

"Bogowie i wojownicy” to wspaniała przygoda, którą przeżywamy razem z dwójką nastolatków -Hylasem i Pirrą. Bohaterowie pochodzą z różnych i odległych krain jednak ich losy splatają się, kiedy z różnych powodów muszą uciekać przed wojownikami zwanymi Krukami. Hylas jest Osobnym, został porzucony razem z młodszą siostrą i przez to wykluczony ze społeczności. Pirra jest córką wysokiej kapłanki, przeznaczoną do wydania za mąż, aby wzmocnić sojusz krain. Postanawiają połączyć siły, aby przetrwać. Okazuje się, że muszą zmierzyć się nie tylko z Krukami ale i siłami natury, gniewem bogów, własnymi słabościami oraz przepowiednią: „Dom Koronosa spłonie, jeśli Osobny dzierżyć będzie ostrze”. Pomaga im w tym również Duch, czyli delfin z którym zaprzyjaźnia się Hylas.
Powieść Michelle Paver „

„Bogowie i wojownicy” to pierwszy z pięciu tomów sagi Michelle Paver, która bardzo spodobała się naszym Klubowiczom. Książkę czyta się bardzo szybko, nie brakuje wartkiej akcji, ciekawych dialogów a główni bohaterowie od razu zdobywają sympatię czytelnika. Z pewnością sięgniemy po kolejne części, by dowiedzieć się jakie były dalsze losy i przygody Hylasa i Pirry.