czwartek, 8 czerwca 2017

Spotkanie DKK - "Nie budź mnie jeszcze" Grzegorz Gortat, "Skrzynia piratów" Liliana Fabisińska

Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci rozmawialiśmy o książkach „Nie budź mnie jeszcze” Grzegorza Gortata oraz „Skrzynia piratów” Liliany Fabisińskiej.


Obie lektury bardzo spodobały się naszym klubowiczom. Grzegorz Gortat jest pisarzem oraz tłumaczem, autorem książek bardzo różnych, zarówno pod względem gatunkowym, jak i tematycznym. Wśród jego powieści znajdziemy kryminały, literaturę fantasy i obyczajową. Książki jego autorstwa otrzymują nagrody i wyróżnienia (m. in.: Polskiej Sekcji IBBY). Powieść „Nie budź mnie jeszcze” już od początku pozwala poczuć czytelnikowi specyficzny klimat, spodziewamy się, że będzie to historia mroczna, pełna tajemnic i niebezpieczeństw. Bohaterem jest 10-letni Artur, którego tato, na skutek nieszczęśliwego wypadku zapada w śpiączkę. Arturowi co noc śni się przerażający Cień, który stanowi zagrożenie dla życia jego ojca. Chłopiec wyjeżdża do dziadków, aby trochę odpocząć od napiętej sytuacji domowej, ale niestety tam spotykają go przygody jeszcze bardziej niesamowite, wkrótce Artur musi stanąć do walki z groźnym Cieniem. Od tego zależy dalszy los jego rodziny. Książka spodobała się członkom klubu na tyle, że wyrazili chęć przeczytania innych powieści Grzegorza Gortata. Zainteresowała nas fabuła oraz postać głównego bohatera. Wspomniany już klimat powieści szczególnie przypadł nam do gustu. Młodzi czytelnicy zgodnie stwierdzili, że lektura jest idealna na zimowe wieczory. Liliana Fabisińska jest dziennikarką z wykształcenia, spełnia się jako teatrolog i autorka sztuk teatralnych, przede wszystkim jednak pisze doskonałe powieści dla dzieci i młodzieży.
 Źródło okładki: http://esensja.pl/esensjopedia/obiekt.html?rodzaj_obiektu=2&idobiektu=19158

W „Skrzyni piratów” poznajemy historię rodzeństwa Róży i Benka, którzy wraz ze swoim ekscentrycznym ojcem wyruszają nad morze, aby tam zamieszkać w chacie w środku lasu. Ich tato prowadzi badania nad twórczością Stefana Żeromskiego, którą jest zafascynowany tak bardzo, że nie reaguje na protesty własnych dzieci i nie zauważa, że na Helu dzieją się rzeczy dziwne i przerażające. Rodzeństwo musi pokonać piratów i ocalić nowo poznanych przyjaciół z… innej epoki. W tej powieści wszystko dzieje się bardzo szybko i z każdą przeczytaną stroną stajemy się coraz bardziej ciekawi tego, co może zdarzyć się za chwilę. Zakończenie pozwala wierzyć, że to nie koniec przygód Róży, Benka i ich znajomych z Helu, na którym rodzina znajduje swój nowy dom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz