poniedziałek, 18 grudnia 2017

Spotkanie DKK - "Ewelina i czarny ptak" Grzegorz Gortat

W maju, na spotkaniu naszego Klubu DKK dla dzieci „Książkołaki”, rozmawialiśmy o książce Grzegorza Gortata pt.: „Ewelina i czarny ptak”.

Źródło: http://www.empik.com/ewelina-i-czarny-ptak-gortat-grzegorz,p1083405827,ksiazka-p
Jest to już druga lektura autorstwa tego pisarza, którą mieliśmy okazję przeczytać w ramach DKK. Poprzednia, zatytułowana „Nie budź mnie jeszcze” bardzo nam się podobała, dlatego chętnie przystąpiliśmy do czytania kolejnej. 

Ewelina po śmierci mamy zostaje półsierotą, jej ojciec, podróżnik jest daleko i nie może nad nią sprawować opieki. Dziewczynka jest zdana na łaskę dyrektorki domu dla sierot, prawnika, wykonawcy testamentu matki, oraz burmistrza miasteczka. Wszystkie te osoby pragną wykorzystać fakt, iż dziecko jest bezradne, pozostawione same sobie, każdy z nich chce przejąć majątek Eweliny. Dziewczyna znajduje przyjaciół, lecz niestety giną oni w sposób tragiczny, atmosfera tej książki przepełniona jest melancholią. W końcu zło zostaje ukarane, ale najwyższą cenę za to płacą wszyscy bohaterowie powieści. 

Jest to opowieść bardzo smutna, pełna goryczy, łez, poczucia niesprawiedliwości. Fabuła przedstawiona została w swoisty, baśniowy sposób. Pomimo przykrych emocji towarzyszących nam podczas tej lektury, jest to książka warta polecenia nie tylko młodym czytelnikom - nie jest to bowiem typowa książka dla dzieci. Pokazuje jak silną moc mają pieniądze i do czego może się posunąć człowiek przez nie zaślepiony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz