poniedziałek, 18 grudnia 2017

Spotkanie DKK - "Poppintrokowie. Opowiadania z magią i dreszczykiem" Joanna Olech

21 kwietnia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci „Książkołaki”.

 Źródło: http://www.empik.com/poppintrokowie-opowiadania-z-magia-i-dreszczem-olech-joanna,p1127305838,ksiazka-p

Tym razem spotkaliśmy się, aby rozmawiać o książce Joanny Olech pt.: „Poppintrokowie. Opowiadania z magią i dreszczykiem”. Joanna Olech jest graficzką, ilustratorką, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pisze artykuły dotyczące literatury dziecięcej, od 2007 roku działa w zarządzie Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People.

 „Poppintrokowie. Opowiadania z magią i dreszczykiem” to zbiór sześciu opowiadań, bardzo różnych tematycznie, ale połączonych elementami magii lub grozy. Uczestnicy spotkania przyznali, że znają i lubią pozostałe powieści pisarki. Tym razem również nie zawiedliśmy się na doskonałym poczuciu humoru autorki. Wszystkie opowieści są bardzo zabawne, pokazują, że zupełnie niepozorna rzecz lub zdarzenie może wywołać lawinę niespodziewanych konsekwencji, więc lepiej uważajcie na muchy i nie dokuczajcie staruszkom w autobusie, bo może się to dla was źle skończyć. Książkę polecamy wszystkim czytelnikom, a szczególnie tym, którzy lubią mieszankę strachu i naprawdę dobrego humoru. 


Uważajcie na Poppintroków! - kilka słów o audiobooku
Książki spod pióra Joanny Olech zdobywają serca najmłodszych czytelników bezpośrednim humorem i niebanalnymi historiami. Jej najnowszy zbiór opowiadań o zagadkowym tytule „Poppintrokowie. Opowiadania z magią i dreszczem” to historie dla młodzieży, pisane żywym językiem, traktujące o sytuacjach niezwykłych, pełnych fantazji, niosących pod warstwą magii mądre przesłania, pełne otuchy i humoru. Tym razem sięgnęłam nie po książkę, ale po audiobooka. Opowiadania Joanny Olech w tej wersji czyta Jan Peszek i jego interpretacja, modulacja głosu, sprawiają, że słucha się tych historii z rumieńcami na twarzy. Do wysłuchania mamy sześć opowiadań takich jak: Lamusy, Anyżkowe bliźniaki, Magik, Parasolnicy, Mucha i Bombka.

Bohaterami wspomnianych historii są młodzi ludzie w wieku gimnazjalnym. Często są oni prześladowani, wyzywani, poniżani przez silniejszych ze względu na wygląd, dobre wyniki w nauce czy nieśmiałość. „Lamusami” zostają przezwani nastolatkowie, którzy dobrze się uczą. Tymon i Kornelia trzymają się na uboczu. Są prześladowani przez szkolnego osiłka Pajdę. Pewnego dnia chłopak i dziewczyna odkrywają, że posiadają nietypowe talenty, które być może pomogą dać nauczkę Pajdzie. Podobny los spotyka Kornela, bohatera opowiadania „Anyżkowe bliźniaki”, który zmuszony przez trójkę dręczycieli, musi udać się w nocy na cmentarz. W mrocznym miejscu, gdzie wyobraźnia snuje najczarniejsze scenariusze, chłopak spotyka siostrę i brata ubranych w harcerskie mundurki, którzy wysłuchawszy jego historii postanawiają mu pomóc. Kim są bliźnięta przebywające w nocy na cmentarzu? Jeszcze dziwniejsza przygoda spotyka Eryka i Dominika, którzy przypadkiem trafiają na dziwne przyjęcie, w którym uczestniczy dziadek Kostek. Emerytowany staruszek zdaje się skrywać pewną tajemnicę związaną z niejakim Malcolmem Tycią Łapką. Opowiadanie „Parasolnicy” to przestroga przed niewłaściwym zachowaniem wobec osób starszych. Miśka i Aleks podczas jazdy autobusem szydzą z pary staruszków. Nie zdają sobie sprawy, że są to tajemniczy i pamiętliwi Poppintrokowie, którzy dają nauczkę nastolatkom w postaci „senioryzacji”. Młodzi ludzie będą mogli się przekonać na własnej skórze jak wygląda starość. A gdyby kosmita pod postacią muchy został połknięty przez nieśmiałą i zakompleksioną nastolatkę? Opowiadanie „Mucha” prezentuje kolonizację kosmicznego zwiadowcy w organizmie nastoletniej Franki. Pod wpływem nietypowego lokatora bohaterka zaczyna wierzyć w siebie, znajduje przyjaciela i spuszcza lanie szkolnemu łobuzowi . W ostatnim opowiadaniu „Bombka” kryje się wzruszająca historia o podróży w przeszłość. Znudzony Kajtek dostrzega w choinkowej bombce odbicie wnętrza pokoju ale sprzed wielu lat. Chłopak postanawia zapytać babcię o dawne czasy. Czy szklana bombka jest w stanie zmienić bieg wydarzeń?

Każde z opowiadań porusza codzienne problemy młodych ludzi. Autorka zręcznie porusza się po świecie nastolatków, historie wyróżnia język pełen młodzieżowych słów-wytrychów. Magią, z którą stykają się młodzi ludzie rozwiązuje ich problemy albo uczy właściwego postępowania. Autorka pokazuje, że każdy nasz czyn może do nas wrócić w najmniej oczekiwany sposób. I chociaż opowiadaniom blisko jest do formuły baśni, to ukazują one rzeczywisty portret współczesnych nastolatków z całym wachlarzem problemów wśród których przewijają się: znęcanie się nad rówieśnikami, rozwód rodziców, brak szacunku dla starszego pokolenia, poczucie odrzucenia i brak samoakceptacji. Okazuje się, ze ani nauczyciele ani rodzice nie zdają sobie sprawy ze skali przemocy panującej wśród nastolatków. Bohaterowie opowiadań nie mają zaufania do dorosłych, milczą na temat incydentów rówieśników. Swoje problemy próbują rozwiązać na własną rękę lub unikają konfrontacji.

Czasami młody człowiek musi spotkać takiego Poppintroka z czarnym parasolem aby nauczyć się empatii. Joanna Olech nie stara się moralizować, ale pokazuje jak czuje się osoba odrzucona, wyzywana, mająca etykietę szkolnej ofiary. To jedna z lekcji empatii, która przyda się na całe życie.

Źródło:  https://sztukater.pl/ksiazki/item/20053-poppintrokowie-opowiadania-z-magia-i-dreszczykiem.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz