poniedziałek, 18 grudnia 2017

Spotkanie DKK - "Legenda Robinii" Elena Kedros

„Jest mnóstwo opowieści o Robin Hoodzie.
A jeśli Robin jest dziewczyną…?”

W listopadzie, podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Książkołaki” rozmawialiśmy o powieści zatytułowanej „Legenda Robinii”, autorstwa włoskiej pisarki, Eleny Kedros.
 
 Źródło okładki: http://www.empik.com/legenda-robinii-kedros-elena,p1118838547,ksiazka-p

Jest to pierwsza części trylogii o przygodach dziewczyny, która w wyniku tragicznych zdarzeń, traci rodziców i rozpoczyna nowe, zbójnickie życie w okolicznych lasach. Pragnie zemsty na oprawcy jej rodziny - Rycerzu Smoka, ma również na celu odnalezienie brata, który trafił do niewoli.

Robinię poznajemy, jako nastoletnią dziewczynę, zafascynowaną łucznictwem i naturą. Na swe piętnaste urodziny dostaje upragniony łuk, rano ma rozpocząć naukę, aby stać się strzelcem wyborowym, lepszym niż jej brat i ojciec, niecierpliwie oczekuje nadchodzącego poranka, cieszy się, że będzie wreszcie mogła poznać tajemnice lasu, o których tyle razy słyszała od ojca. Niestety napad nieznanych rycerzy na rodzinne miasteczko bohaterki, rujnuje życie nastolatki. Robinia, dziełem przypadku, trafia do grupy chłopców, zbójeckiej drużyny, napadającej ludzi podróżujących przez las. Przywódcą bandy jest Will, który nie darzy dziewczyny sympatią i niechętnie ulega presji kolegów, przystając na to, aby nastolatka dołączyła do kompanii.

Akcja powieści jest niezwykle dynamiczna, wszystko rozgrywa się bardzo szybko, co sprawia, że czytelnik nie znudzi się lekturą. Robinia i jej współtowarzysze przeżywają mnóstwo przygód, prowadzących do niespodziewanego zakończenia.

Kim jest tajemniczy Robert i dlaczego opuścił klan?

Czy Robinii uda się uwolnić swego brata?

Jakie będą dalsze losy bohaterów powieści?

Zachęcamy do przeczytania trylogii Eleny Kedros.

Książka spodobała się Klubowiczom, zwłaszcza chłopcom, którzy uznali, że to jedna z lepszych powieści przygodowych, jakie przeczytali do tej pory. Członkowie naszego klubu ocenili książkę dość wysoko, określając ją słowami: „wciągająca, interesująca i godna polecenia kolegom”. Jest to powieść nie tylko dla miłośników przygód Robin Hooda, ale również dla wszystkich ceniących wartką akcję i zaskakujące zakończenia.

Spotkanie DKK - "Malina cud-dziewczyna" Katarzyna Pakosińska

Bardzo Malinowe przygody – o książce „Malina cud-dziewczyna” Katarzyny Pakosińskiej. Spotkanie DKK dla dzieci „Książkołaki’.

 Źródło: https://muza.com.pl/literatura-dziecieca/2187-malina-cud-dziewczyna-9788328702219.html

Katarzyna Pakosińska jest dobrze znana wielbicielom kabaretów i dobrego humoru, chociaż jej działalność jest o wiele bogatsza. Zajmuje się śpiewaniem, aktorstwem, a także pisaniem książek o jej wielkiej miłości jaką jest Gruzja. Oprócz publikacji dla dorosłych wydała również cykl książek o Malinie w wydawnictwie Muza. 
Na październikowym spotkaniu „Książkołaków” dyskutowaliśmy o pierwszej części przygód dziesięciolatki z Milanówka – „Malina cud-dziewczyna” (2016). Ujął nas humor oraz bezpośredni kontakt autorki z najmłodszymi czytelnikami, która już na pierwszej stronie zaprasza dzieci do włączenia mechanizmu znajdującego się w głowie każdego – czyli wyobraźni. Katarzyna Pakosińska prowadzi dialog z czytelnikiem, zachęca do wspólnej zabawy, rozwiązywania zagadek, a także szperania w słowniku języka polskiego, a wszystko z przymrużeniem oka i wyczuciem dziecięcego humoru.

Autorka przede wszystkim stawia na dobrą zabawę, więc możemy liczyć na rozbawiające do łez historie i równie rozśmieszające dialogi. Maliny nie da się nie lubić, chociaż wydaje się być „najzwyklejszą dziewczynką”, o artystycznej duszy, która bardziej ceni sobie bałagan niż porządek. Jej przygody to nie tylko opowieści o szkolnej codzienności i domowych zmaganiach z rodzicami, ale i prawdziwa podróż w czasie. Wehikułem czasu przenoszącym dziewczynkę do przeszłości stało się zwykłe, stare radio – „należące jeszcze do dziadków mamy”. Malina staje się obserwatorem przeszłości, poznaje zabawne historie rodzinne, świat dzieciństwa swoich rodziców i dziadków. Co innego słyszeć familijne anegdoty, a co innego doświadczyć ich na własne oczy i przeżyć je samemu. Dziewczynka dowie się dlaczego tata stracił zęby i jaką przygodę miała babcia Marzenka w chlewiku, a także wybierze się wraz z mamą na wagary. Każda z przygód czegoś ją nauczy i zbliży do rodziny, bo przecież i dorośli byli kiedyś dziećmi i nie zawsze słuchali rodziców. Malinowym radiem zainteresuje się wścibski sąsiad – pan Drążek, który będzie chciał je przywłaszczyć. Czyżby wiedział o jego magicznych właściwościach? „Malina cud-dziewczyna” to literacki worek niespodzianek, kreatywnych zadań plastycznych i słownikowych. Autorka szybko nawiązuje z małym czytelnikiem nić porozumienia, jej komentarze przygód Maliny są zgrabnym dodatkiem i uzupełnieniem historii, a także zachęcają odbiorcę do wykonania różnych zadań, które ukrywają się pomiędzy opowieściami. Niewątpliwe mają one walor edukacyjny, sprytnie przemycone i odpowiednio uatrakcyjnione wcale nie przypominają szkolnych zadań. Autorka zachęca czytelnika do uważnego śledzenia opowieści, wychodząc jednocześnie poza standardy typowej powieści. Klubowiczom podobały się różnorodne wyzwania, nawiązujące do historii o Malinie. „Malina cud-dziewczyna” to również ciekawy przykład zabawy językiem polskim, frazeologizmami, neologizmami. Malina przekręca słowa, tworzy nowe, co oczywiście sprawia jej dużo zabawy – tak też wygląda językowy świat dzieci. Warto dodać, że w tekście pojawiają się również polskie piosenki słuchane przez rodziców i dziadków Maliny. „Cykady na Cykladach” Maanamu czy „Ada, to nie wypada” w wykonaniu Lody Niemirzanki (piosenka z filmu „Ada, to nie wypada” w reż. Konrada Toma) płyną z magicznego radia i przywołują wiele wspomnień i chwil kojarzonych z konkretnymi utworami. 

Katarzyna Pakosińska wymyśliła zabawną postać, a jej niesamowite przygody sprawiają, że z przyjemnością spędzamy z Maliną czas. Kolejne jej przygody znajdziemy w książkach: „Malina szał-dziewczyna” oraz „Malina miód-dziewczyna”. Ilustracje obrazujące perypetie dziewczynki z ulicy Sympatycznej - wykonała Kasia Kołodziej, wrocławska ilustratorka. Idealnym podsumowaniem i zachętą do poznania Maliny niech będą słowa jej literackiej mamy – Katarzyny Pakosińskiej: 

 „Podczas czytania o przygodach Maliny wcale nie będziecie musieli siedzieć cicho. BA! – od czasu do czasu trzeba będzie nawet porządnie wrzasnąć. Pamiętajcie tylko, żeby w pobliżu nie było śpiącego niemowlaka. Obudzi się, a na jego wrzask nie mam mocnych – to tak, jakby włączyć syrenę strażacką. Nie będzie także wskazane gaszenie światła przed końcem rozdziału. Podczas lektury możecie machać nogami, również rękami, jeśli oczywiście znajdziecie sposób, jak jednocześnie machać kończynami i czytać książkę. To może być zresztą ciekawe ćwiczenie fizyczne. Książkę można czytać w kilka osób (spróbujcie, u nas w domu na hasło „wieczorne czytanie” zbiegają się wszyscy: koty, psy, nawet muchy. One to nawet przylatują!). Dozwolone jest smarkanie – jeśli macie katar, dotykanie brodą łokcia – jeśli znajdzie się zuch, który to potrafi, robienie trąbki z języka i zaglądanie do słownika” (s. 5)

Spotkanie DKK - "Szklane dzieci" Kristina Ohlsson

Na kolejnym, wakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci „Książkołaki”, rozmawialiśmy o powieści zatytułowanej „Szklane dzieci”, autorstwa Kristiny Ohlsson. Jest to pierwsza część znakomitej trylogii dla dzieci (i nie tylko).

 Źródło: https://mediarodzina.pl/prod/1288/Szklane-dzieci
Kristina Ohlsson to pochodząca ze Szwecji autorka kryminałów i politolog.  Pracowała w szwedzkich służbach specjalnych, szwedzkim Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz szwedzkiej Akademii Obrony Narodowej, gdzie specjalizowała się w problematyce Bliskiego Wschodu oraz polityce zagranicznej Unii Europejskiej.
Jej powieści; „Odwet” oraz „Na skraju ciszy” zyskały uznanie Szwedzkiej Akademii Literatury Kryminalnej i zostały nominowane do nagrody za najlepszą powieść kryminalną. W 2010 roku Kristina Ohlsson otrzymała prestiżową Stabilo Prize.
Książka opowiada historię Billie, dziewczynki, która po śmierci taty przeprowadza się wraz z mamą do mniejszego miasteczka. Od początku w nowym domu dzieją się dziwne rzeczy, ktoś lub coś nie chce, aby zamieszkała w nim nowa rodzina. Małe dłonie odciśnięte w kurzu, lampa, która kołysze się bez powodu i odstraszające napisy; to tylko namiastka tego, co dzieje się w owianym legendą domostwie. Billie, wraz z przyjaciółką Simoną i nowo poznanym kolega Alladinem, próbują rozwikłać zagadkę byłego domu dziecka w Ahus.
Ta powieść to jedna z tych, które najbardziej przypadły do gustu klubowiczom. Jest w niej wszystko, czego można oczekiwać od wciągającego thrillera dla dzieci; atmosfera tajemnicy, tajemnice z przeszłości i niewyjaśnione incydenty sprawiają, że czytelnikom niejednokrotnie przebiega po plecach dreszcz emocji. Członkowie klubu ocenili książkę bardzo wysoko i chętnie polecą ją znajomym.

Spotkanie DKK - "Mówcie mi Bezprym" Grażyna Bąkiewicz

 W lipcu, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Książkołaki” rozmawialiśmy o książce pt.: „Mówcie mi Bezprym” autorstwa Grażyny Bąkiewicz. Pisarka jest historykiem z wykształcenia, przez ponad 20 lat pracowała w szkole jako nauczyciel. Pisaniem zajęła się w 1985 roku, po sukcesie w ogólnopolskim konkursie na bajkę. Za debiutancką powieść „O melba” otrzymała I nagrodę IBBY (Książka Roku 2002). Kolejne książki ugruntowały jej pozycję jako jednej z najlepszych polskich pisarek literatury młodzieżowej. 


„Mówcie mi Bezprym” to historia książęcego syna, o którym mało wiadomo i o którym rzadko wspomina się w szkolnych podręcznikach. Pisarka w przystępny sposób przybliża nam historię życia księcia, który wskutek historycznych zawirowań za czasów panowania jego ojca Bolesława, dostaje przydomek Bezprym – czyli człowiek „bez prymu”, bez prawa do dziedziczenia królewskiego tronu. Fabuła powieści rozgrywa się za czasów istnienia Księstwa Gnieźnieńskiego, na dwór Bolesława przybywa Otton III, pragnący ujrzeć zwłoki świętego Wojciecha. Jest to okazja zarówno dla gości jak i gospodarzy zjazdu do realizacji własnych planów i ambicji. Dzięki lekturze możemy poznać zawiłości zakulisowych działań i rozgrywek politycznych. Widzimy jak człowiek wciągnięty w machinę wielkich wydarzeń historycznych staje się mało istotny, a jego życie jest nieważne wobec władzy i bogactw. Uczestnikom spotkania książka podobała się i chętnie przeczytają inne powieści Grażyny Bąkiewicz. Zapraszamy na kolejne spotkania Klubu.

Spotkanie DKK - "Mamma Mia. Włochy dla dociekliwych" Monika Utnik-Strugała

Wakacje za pasem, letni nastrój udzielił się także uczestnikom czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci Książkołaki.

Źródło:  http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-mamma_mia.html

Tym razem rozmawialiśmy o książce „Mamma Mia. Włochy dla dociekliwych” autorstwa Moniki Utnik-Strugały. Autorka jest italianistką, dziennikarką, współpracuje z pismem wnętrzarskim „Weranda”, w którym prezentuje włoski design. „Mamma Mia. Włochy dla dociekliwych” to jej pierwsza książka. 

Każdy, kto podróżował po Włoszech doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to kraj niezwykle piękny, pełen zabytków, będący kolebką renesansu. Książka Moniki Utnik-Strugały przybliża nam najciekawsze miejsca w Italii, a także pokazuje tradycje i zwyczaje mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Jest pełna ciekawostek, nawet doświadczony podróżnik dowiedzieć się może czegoś nowego o tym słonecznym kraju. Dodatkowym walorem tego przewodnika są z pewnością oryginalne ilustracje Anny Ładeckiej. Jak powstała nutella? Czy to prawda, że Włosi jeżdżą na osach? Dlaczego na Bolonię mówią „tłusta” i co ma wspólnego makaron tagliatelle z włosami Lukrecji Borgii? Jeśli chcecie przeżyć fascynującą wyprawę do Włoch i poczuć wakacyjny nastrój, polecamy ten oryginalny przewodnik nie tylko dla dzieci. Serdecznie dziękuję za udział w dotychczasowych spotkaniach Klubu i zapraszam na kolejne.

Spotkanie DKK - "Ewelina i czarny ptak" Grzegorz Gortat

W maju, na spotkaniu naszego Klubu DKK dla dzieci „Książkołaki”, rozmawialiśmy o książce Grzegorza Gortata pt.: „Ewelina i czarny ptak”.

Źródło: http://www.empik.com/ewelina-i-czarny-ptak-gortat-grzegorz,p1083405827,ksiazka-p
Jest to już druga lektura autorstwa tego pisarza, którą mieliśmy okazję przeczytać w ramach DKK. Poprzednia, zatytułowana „Nie budź mnie jeszcze” bardzo nam się podobała, dlatego chętnie przystąpiliśmy do czytania kolejnej. 

Ewelina po śmierci mamy zostaje półsierotą, jej ojciec, podróżnik jest daleko i nie może nad nią sprawować opieki. Dziewczynka jest zdana na łaskę dyrektorki domu dla sierot, prawnika, wykonawcy testamentu matki, oraz burmistrza miasteczka. Wszystkie te osoby pragną wykorzystać fakt, iż dziecko jest bezradne, pozostawione same sobie, każdy z nich chce przejąć majątek Eweliny. Dziewczyna znajduje przyjaciół, lecz niestety giną oni w sposób tragiczny, atmosfera tej książki przepełniona jest melancholią. W końcu zło zostaje ukarane, ale najwyższą cenę za to płacą wszyscy bohaterowie powieści. 

Jest to opowieść bardzo smutna, pełna goryczy, łez, poczucia niesprawiedliwości. Fabuła przedstawiona została w swoisty, baśniowy sposób. Pomimo przykrych emocji towarzyszących nam podczas tej lektury, jest to książka warta polecenia nie tylko młodym czytelnikom - nie jest to bowiem typowa książka dla dzieci. Pokazuje jak silną moc mają pieniądze i do czego może się posunąć człowiek przez nie zaślepiony.

Spotkanie DKK - "Poppintrokowie. Opowiadania z magią i dreszczykiem" Joanna Olech

21 kwietnia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci „Książkołaki”.

 Źródło: http://www.empik.com/poppintrokowie-opowiadania-z-magia-i-dreszczem-olech-joanna,p1127305838,ksiazka-p

Tym razem spotkaliśmy się, aby rozmawiać o książce Joanny Olech pt.: „Poppintrokowie. Opowiadania z magią i dreszczykiem”. Joanna Olech jest graficzką, ilustratorką, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pisze artykuły dotyczące literatury dziecięcej, od 2007 roku działa w zarządzie Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People.

 „Poppintrokowie. Opowiadania z magią i dreszczykiem” to zbiór sześciu opowiadań, bardzo różnych tematycznie, ale połączonych elementami magii lub grozy. Uczestnicy spotkania przyznali, że znają i lubią pozostałe powieści pisarki. Tym razem również nie zawiedliśmy się na doskonałym poczuciu humoru autorki. Wszystkie opowieści są bardzo zabawne, pokazują, że zupełnie niepozorna rzecz lub zdarzenie może wywołać lawinę niespodziewanych konsekwencji, więc lepiej uważajcie na muchy i nie dokuczajcie staruszkom w autobusie, bo może się to dla was źle skończyć. Książkę polecamy wszystkim czytelnikom, a szczególnie tym, którzy lubią mieszankę strachu i naprawdę dobrego humoru. 


Uważajcie na Poppintroków! - kilka słów o audiobooku
Książki spod pióra Joanny Olech zdobywają serca najmłodszych czytelników bezpośrednim humorem i niebanalnymi historiami. Jej najnowszy zbiór opowiadań o zagadkowym tytule „Poppintrokowie. Opowiadania z magią i dreszczem” to historie dla młodzieży, pisane żywym językiem, traktujące o sytuacjach niezwykłych, pełnych fantazji, niosących pod warstwą magii mądre przesłania, pełne otuchy i humoru. Tym razem sięgnęłam nie po książkę, ale po audiobooka. Opowiadania Joanny Olech w tej wersji czyta Jan Peszek i jego interpretacja, modulacja głosu, sprawiają, że słucha się tych historii z rumieńcami na twarzy. Do wysłuchania mamy sześć opowiadań takich jak: Lamusy, Anyżkowe bliźniaki, Magik, Parasolnicy, Mucha i Bombka.

Bohaterami wspomnianych historii są młodzi ludzie w wieku gimnazjalnym. Często są oni prześladowani, wyzywani, poniżani przez silniejszych ze względu na wygląd, dobre wyniki w nauce czy nieśmiałość. „Lamusami” zostają przezwani nastolatkowie, którzy dobrze się uczą. Tymon i Kornelia trzymają się na uboczu. Są prześladowani przez szkolnego osiłka Pajdę. Pewnego dnia chłopak i dziewczyna odkrywają, że posiadają nietypowe talenty, które być może pomogą dać nauczkę Pajdzie. Podobny los spotyka Kornela, bohatera opowiadania „Anyżkowe bliźniaki”, który zmuszony przez trójkę dręczycieli, musi udać się w nocy na cmentarz. W mrocznym miejscu, gdzie wyobraźnia snuje najczarniejsze scenariusze, chłopak spotyka siostrę i brata ubranych w harcerskie mundurki, którzy wysłuchawszy jego historii postanawiają mu pomóc. Kim są bliźnięta przebywające w nocy na cmentarzu? Jeszcze dziwniejsza przygoda spotyka Eryka i Dominika, którzy przypadkiem trafiają na dziwne przyjęcie, w którym uczestniczy dziadek Kostek. Emerytowany staruszek zdaje się skrywać pewną tajemnicę związaną z niejakim Malcolmem Tycią Łapką. Opowiadanie „Parasolnicy” to przestroga przed niewłaściwym zachowaniem wobec osób starszych. Miśka i Aleks podczas jazdy autobusem szydzą z pary staruszków. Nie zdają sobie sprawy, że są to tajemniczy i pamiętliwi Poppintrokowie, którzy dają nauczkę nastolatkom w postaci „senioryzacji”. Młodzi ludzie będą mogli się przekonać na własnej skórze jak wygląda starość. A gdyby kosmita pod postacią muchy został połknięty przez nieśmiałą i zakompleksioną nastolatkę? Opowiadanie „Mucha” prezentuje kolonizację kosmicznego zwiadowcy w organizmie nastoletniej Franki. Pod wpływem nietypowego lokatora bohaterka zaczyna wierzyć w siebie, znajduje przyjaciela i spuszcza lanie szkolnemu łobuzowi . W ostatnim opowiadaniu „Bombka” kryje się wzruszająca historia o podróży w przeszłość. Znudzony Kajtek dostrzega w choinkowej bombce odbicie wnętrza pokoju ale sprzed wielu lat. Chłopak postanawia zapytać babcię o dawne czasy. Czy szklana bombka jest w stanie zmienić bieg wydarzeń?

Każde z opowiadań porusza codzienne problemy młodych ludzi. Autorka zręcznie porusza się po świecie nastolatków, historie wyróżnia język pełen młodzieżowych słów-wytrychów. Magią, z którą stykają się młodzi ludzie rozwiązuje ich problemy albo uczy właściwego postępowania. Autorka pokazuje, że każdy nasz czyn może do nas wrócić w najmniej oczekiwany sposób. I chociaż opowiadaniom blisko jest do formuły baśni, to ukazują one rzeczywisty portret współczesnych nastolatków z całym wachlarzem problemów wśród których przewijają się: znęcanie się nad rówieśnikami, rozwód rodziców, brak szacunku dla starszego pokolenia, poczucie odrzucenia i brak samoakceptacji. Okazuje się, ze ani nauczyciele ani rodzice nie zdają sobie sprawy ze skali przemocy panującej wśród nastolatków. Bohaterowie opowiadań nie mają zaufania do dorosłych, milczą na temat incydentów rówieśników. Swoje problemy próbują rozwiązać na własną rękę lub unikają konfrontacji.

Czasami młody człowiek musi spotkać takiego Poppintroka z czarnym parasolem aby nauczyć się empatii. Joanna Olech nie stara się moralizować, ale pokazuje jak czuje się osoba odrzucona, wyzywana, mająca etykietę szkolnej ofiary. To jedna z lekcji empatii, która przyda się na całe życie.

Źródło:  https://sztukater.pl/ksiazki/item/20053-poppintrokowie-opowiadania-z-magia-i-dreszczykiem.html

Spotkanie DKK- "Lustro pana Grymsa" Dorota Terakowska

W marcu, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci „Książkołaki”, rozmawialiśmy o powieści Doroty Terakowskiej pt.: „Lustro pana Grymsa”.

 Źródło okładki: https://woblink.com/ebook/lustro-pana-grymsa-dorota-terakowska-9216

Jest to opowieść z gatunku fantasy dla dzieci i młodzieży, nagrodzona "Małym Dongiem" polskiej sekcji IBBY za rok 1995, przyznawanym przez jury dziecięce najlepszej książce roku. Była także bestsellerem roku 1995 w konkursie fundacji "Świat Dziecka". 

Książka opowiada o niezwykłych losach Agaty, dziewczynki, która za sprawą magicznego lustra przenosi się do dziwnej krainy Koral. Agata jest dzieckiem nieco innym niż wszyscy. Więcej widzi i wyczuwa, jest bardziej wrażliwa na otaczającą ją rzeczywistość. Od zawsze pragnie przeżyć niesamowitą przygodę i gdy poznaje tajemniczego pana Grymsa, prowadzącego sklep z antykami, nadarza się ku temu okazja. Dziewczynka wśród sklepowych półek odnajduje lustro, które odbija w swojej tafli przedziwne obrazy, nieznaną krainę. Kiedy pies Agaty, Kusy zwabiony przez podstępne zwierciadło, dostaje się na planetę Koral, Agata zmuszona jest ruszyć mu na ratunek. Wkrótce poznaje mieszkańców tego kraju, którzy okazują się być bardzo senni, apatyczni i niechętni wszelkim zmianom. Dziewczynka wie, że wezwali ją tajemniczy Oni i że musi się spieszyć, aby pomóc swemu przyjacielowi. Nie wie jeszcze, że czeka ją niezwykła misja, losy planety zależą od niej. 

Uczestniczki naszego spotkania chętnie wzięły udział w dyskusji na temat przeczytanej książki i odpowiedziały na pytania dotyczące lektury. Jak co miesiąc uzupełniliśmy również, naszą księgę DKK o nowy wpis. Zapraszamy na kolejne spotkanie z książką.

Spotkanie DKK - "Licencja na zakochanie" Marcin Pałasz

10 lutego odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci „Książkołaki”. Pozostając w klimacie zbliżającego się Dnia Świętego Walentego, rozmawialiśmy o książce Marcina Pałasza „Licencja na zakochanie”. 

 Źródło okładki: https://www.granice.pl/recenzja/licencja-na-zakochanie/997

Marcin Pałasz jest popularnym autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz słuchowisk. W 2013 roku otrzymał Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. 

Powieść pt. „Licencja na zakochanie” to lekka i zabawna książka dla dzieci i nie tylko. Na pewno przypadnie również do gustu dorosłym czytelnikom, lubiącym dobry humor. Głowni bohaterowie, Gucio i Lutka przyjaźnią się od lat. Kiedy Lutka zaczyna spotykać się z nowo poznanym chłopakiem, Piotrkiem, Gucio zdaję sobie sprawę, że tak naprawdę darzy swoją przyjaciółkę uczuciem głębszym niż tylko sąsiedzka sympatia. Niestety orientuje się także, że daleko mu do ideału męskiej urody, jaką niewątpliwie posiada Piotrek. Gucio rozpoczyna walkę o nowy, lepszy image, a przede wszystkim walkę o ukochaną Lutkę. Fabuła powieści obfituje w masę zabawnych zdarzeń i zbiegów okoliczności. Jak to się stało, że prosię na obiad wyleciało przez okno, co ukrywa dziadek Kornel i dlaczego Gucio panicznie boi się ameby? 

Odpowiedzi na te pytania oraz inne problemy dotyczące pierwszej, młodzieńczej miłości znajdują się w książce Marcina Pałasza. Uczestniczki spotkania oceniły książkę wysoko, jest wciągająca i chętnie polecą ją swoim koleżankom i kolegom.

Spotkanie DKK- "Masło przygodwe" Barbara Stenka

Podczas styczniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci rozmawialiśmy o książce Masło przygodoweBarbary Stenki.

 Źródło okładki: http://www.empik.com/maslo-przygodowe-stenka-barbara,prod60176774,ksiazka-p

Autorka pochodzi ze Szczecina, pisze dla dzieci i dorosłych, od 1996 roku jest związana z grupą artystyczną Arfik. Jest autorką piosenek i scenariuszy teatralnych, a także inscenizacji i choreografii. W 2002 roku założyła teatr młodzieżowy Kostka Cukru, w którym działa jako instruktorka oraz pisze teksty. 

 „Masło przygodowe” to brawurowo napisana powieść, opowiadająca o życiu Kasi Koniec, dziewczynki zafascynowanej światem przyrody, nieco ekscentrycznej, obawiającej się wszelkich chorób. Kasia jest córką muzyka rockowego i religijnej nauczycielki gry na gitarze. Jej bracia bliźniacy również są bardzo uzdolnieni muzycznie, chcą zostać sławnymi raperami. Dziewczynka bardzo lubi zwierzęta i marzy, żeby w jej domu zamieszkało jakieś stworzonko. Jest tak zdeterminowana, że postanawia nawet hodować muchy za oknem swojego pokoju. Kasię i jej rodzinę spotyka wiele niezwykłych przygód, okazuje się, że nawet z pozoru nieistotne zdarzenie może wywołać lawinę tarapatów. 

Książka bardzo spodobała się naszym klubowiczom, jest ciepłą, zabawną powieścią dla młodzieży, mówiącą o tym, że wszystko może się zdarzyć a przygoda czeka tuż za rogiem.

czwartek, 8 czerwca 2017

Spotkanie DKK - "Nie budź mnie jeszcze" Grzegorz Gortat, "Skrzynia piratów" Liliana Fabisińska

Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci rozmawialiśmy o książkach „Nie budź mnie jeszcze” Grzegorza Gortata oraz „Skrzynia piratów” Liliany Fabisińskiej.


Obie lektury bardzo spodobały się naszym klubowiczom. Grzegorz Gortat jest pisarzem oraz tłumaczem, autorem książek bardzo różnych, zarówno pod względem gatunkowym, jak i tematycznym. Wśród jego powieści znajdziemy kryminały, literaturę fantasy i obyczajową. Książki jego autorstwa otrzymują nagrody i wyróżnienia (m. in.: Polskiej Sekcji IBBY). Powieść „Nie budź mnie jeszcze” już od początku pozwala poczuć czytelnikowi specyficzny klimat, spodziewamy się, że będzie to historia mroczna, pełna tajemnic i niebezpieczeństw. Bohaterem jest 10-letni Artur, którego tato, na skutek nieszczęśliwego wypadku zapada w śpiączkę. Arturowi co noc śni się przerażający Cień, który stanowi zagrożenie dla życia jego ojca. Chłopiec wyjeżdża do dziadków, aby trochę odpocząć od napiętej sytuacji domowej, ale niestety tam spotykają go przygody jeszcze bardziej niesamowite, wkrótce Artur musi stanąć do walki z groźnym Cieniem. Od tego zależy dalszy los jego rodziny. Książka spodobała się członkom klubu na tyle, że wyrazili chęć przeczytania innych powieści Grzegorza Gortata. Zainteresowała nas fabuła oraz postać głównego bohatera. Wspomniany już klimat powieści szczególnie przypadł nam do gustu. Młodzi czytelnicy zgodnie stwierdzili, że lektura jest idealna na zimowe wieczory. Liliana Fabisińska jest dziennikarką z wykształcenia, spełnia się jako teatrolog i autorka sztuk teatralnych, przede wszystkim jednak pisze doskonałe powieści dla dzieci i młodzieży.
 Źródło okładki: http://esensja.pl/esensjopedia/obiekt.html?rodzaj_obiektu=2&idobiektu=19158

W „Skrzyni piratów” poznajemy historię rodzeństwa Róży i Benka, którzy wraz ze swoim ekscentrycznym ojcem wyruszają nad morze, aby tam zamieszkać w chacie w środku lasu. Ich tato prowadzi badania nad twórczością Stefana Żeromskiego, którą jest zafascynowany tak bardzo, że nie reaguje na protesty własnych dzieci i nie zauważa, że na Helu dzieją się rzeczy dziwne i przerażające. Rodzeństwo musi pokonać piratów i ocalić nowo poznanych przyjaciół z… innej epoki. W tej powieści wszystko dzieje się bardzo szybko i z każdą przeczytaną stroną stajemy się coraz bardziej ciekawi tego, co może zdarzyć się za chwilę. Zakończenie pozwala wierzyć, że to nie koniec przygód Róży, Benka i ich znajomych z Helu, na którym rodzina znajduje swój nowy dom.

Spotkanie DKK - "Buba córka Belzebuba" Kalina Jerzykowska

Podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu dla Dzieci „Książkołaki”, rozmawialiśmy o powieści pt.: „Buba córka Belzebuba”, której autorką jest Kalina Jerzykowska, polonistka, teatrolog, dziennikarka (Radio Łódź i „Gazeta Wyborcza” w Łodzi), autorka wierszy, powieści, piosenek, sztuk i scenariuszy teatralnych; miłośniczka teatru dziecięcego.
 Źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/kalina-jerzykowska,olga-reszelska/buba-corka-belzebuba.html

 „Buba córka Belzebuba” to trzecia część z serii o Koszmariuszu i Horroracie, zamykająca cykl Upiornych
 Przygód. Poznajemy ostateczne rozwiązanie zagadek z poprzednich części, dalsze losy znanych postaci. Akcja powieści utrzymana jest w zagadkowym klimacie, pojawia się splamiony krwią testament, tajemnicze portrety i szkielet.

 Podczas lektury bawią nas zwłaszcza dialogi, bohaterami są ludzie młodzi, studenci, którzy biorą udział w badaniach archeologicznych w Biesiskach. Szybko okazuje się, że to właśnie tutaj nastąpi kulminacja przygód i rozwiązanie tajemnicy trzech rodów.

Buba córka Belzebuba” to książka pełna dobrego humoru, idealna na długie jesienne wieczory. W trakcie naszego spotkania wykonaliśmy również, fantazyjne zakładki, które na pewno przydadzą się członkom Klubu; czeka na nas jeszcze wiele książek.

Spotkanie DKK - "Chowańce. Gwiazdy przeznaczenia" Adam Jay Epstein i Andrew Jacobson

21 października w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci „Książkołaki”.

Tym razem rozmawialiśmy o książce pt. „Chowańce”, którą wspólnie napisali Adam Jay Epstein i Andrew Jacobson. Dwójka przyjaciół, wielkich fanów powieści fantastycznych oraz Gwiezdnych Wojen, postanowiła opowiedzieć o Chowańcach, zwierzętach posiadających magiczne zdolności, pomagającym swoim Zaufanym ludziom w ochronie krainy Bezkresji. Właśnie do takiej grupy trafia kot Aldwyn, zwyczajny dachowiec, dbający tylko o siebie. Od tej pory zaczynają dziać się niesamowite rzeczy, a Chowańce i ich Zaufanych spotyka mnóstwo przygód. Książka spotkała się z dużym entuzjazmem ze strony Czytelników naszego klubu. Podobała im się wartka fabuła i zwroty akcji, ale przede wszystkim postaci. Skylar, Gilbert i Aldwyn to drużyna pełna humoru i fantazji. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że „Chowańce” to jedna z ich ulubionych lektur. Oto fragmenty recenzji naszych klubowiczów:

W „Chowańcach” najbardziej spodobały mi się postaci i tajemnice. Super było to napięcie towarzyszące wiedzy o sekrecie Aldwyna. Podobały mi się rzekotki, most zdrady i sztuczki Aldwyna, chociaż ilustracje trochę psuły moje wyobrażenia”. Ewa

„W książce najbardziej podobały mi się tajemnicze szpiegałki oraz postaci, Gilbert i Skylar”. Łucja
„Podobał mi się cały wymyślony świat Bezkresji, rzekotki i przygoda w górach. Polubiłam też Gilberta”. Faustyna

Serdecznie dziękuję za udane spotkanie i zapraszam na kolejne.

Spotkanie DKK - "Zaskórniaki oraz inne dziwadła z krainy portfela" Grzegorz Kasdepke, Ryszard Petru

Podczas wrześniowego spotkania Książkołaków - Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, omawialiśmy książkę pt.: „Zaskórniaki oraz inne dziwadła z krainy portfela” autorstwa Grzegorza Kasdepke i Ryszarda Petru. Książka porusza ciekawe, choć skomplikowane zagadnienia finansowe w sposób zabawny i klarowny dla młodych czytelników. Przenosimy się do zoo pełnego dziwnych stworzeń, o które troszczy się Pan Rysio, miłośnik ekonomicznych dziwadeł. W drugiej części książki odwiedzamy natomiast cyrk, stworzony przez właściciela ogrodu i jego współpracowników, w którym występują stwory z krainy portfela. Każda z 50 opowiastek opatrzona została komentarzem Ryszarda Petru oraz ilustracjami Daniela de Latour. 

 Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/244341/zaskorniaki-i-inne-dziwadla-z-krainy-portfela-liczby-kultury

Uczestnikom spotkania bardzo podobała się szata graficzna książki oraz kolorowe zakładki w kształcie mieszkańców osobliwego ogrodu zoologicznego. Niewątpliwą zaletę tej książki stanowi humor z jaką została napisana. Sympatyczne i zabawne postaci (Dozorca, Bileter i Praktykantka) sprawiają, że jest to lektura lekka i przystępna nawet dla młodszych odbiorców. Są chwile grozy, gdy jedne z najbardziej niebezpiecznych dziwadeł wymykają się spod kontroli pracowników ogrodu (np. piramida finansowa lub procenty zadłużenia), lecz z reguły życie w niecodziennym zoo płynie własnym, spokojnym rytmem. Dzięki prostym przykładom i trafnym ilustracjom każdy z omawianych terminów staje się łatwy do zrozumienia. 

Warto podkreślić, że publikacja została wydrukowana na papierze ekologicznym, w całości pochodzącym z makulatury. Na końcu książki zamieszczono informacje o tym, ile dzięki temu zaoszczędzono wody, energii, drewna. Klubowicze przyznali, że warto poznawać tajniki ekonomii tak wcześnie jak to możliwe, żeby łatwiej radzić sobie w dorosłym życiu, przy tej okazji wymieniliśmy kilka innych, przydatnych tytułów, jak np.: „Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią” B. Janiszewskiego, „Moje pierwsze kieszonkowe” M. Samcika oraz „Kapitalizm dla nastolatków, czyli jak zostać młodym przedsiębiorcą” K. Hessa.
W czasie naszego spotkania wykonaliśmy również skarbonki ze słoików techniką decoupage.

Spotkanie DKK - „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych” Katarzyna Ryrych

Na czerwcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Książkołaki” omawialiśmy powieść Katarzyny Ryrych pt.:  „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”. 

Bohaterem powieści jest Piotrek, przez swojego niepełnosprawnego brata , Stefana, nazywany po prostu Bratkiem. Książka opowiada o dorastaniu chłopca zagubionego w świecie rówieśników, bardzo związanego ze swoim starszym bratem, który jest dla niego nauczycielem i wzorem. Stefan odkrywa świat swemu młodszemu bratu, pomimo poważnej choroby, która nie pozwala mu wstać z łóżka. Piotrek powoli zaczyna się zmieniać, staje się odważnym, bystrym, samodzielnie podejmującym decyzje chłopcem.

 Źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/katarzyna-ryrych,elzbieta-chojna/o-stephenie-hawkingu-czarnej-dziurze-i-myszach-podpodlogowych.html

Książka bardzo spodobała się naszym Klubowiczom. Będąc w podobnym wieku, mogli utożsamiać się z głównym bohaterem i obserwować jego przemianę. Powieść jest pełna optymizmu, mimo, że nie brakuje w niej momentów smutnych i trudnych dla bohaterów.

 Zakończenie pozostawia piękne przesłanie: nieważne co nam w życiu się przydarzy, zawsze jest nadzieja na lepsze jutro. A jeśli mamy przy sobie bliskie nam osoby, to wszystko na pewno będzie dobrze.

Spotkanie DKK - "Bogowie i wojownicy" Michelle Paver

Podczas majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Książkołaki” wybraliśmy się w podróż do starożytnego świata, gdzie ogromną rolę w świecie ludzi spełniają bogowie i wyrocznie.

"Bogowie i wojownicy” to wspaniała przygoda, którą przeżywamy razem z dwójką nastolatków -Hylasem i Pirrą. Bohaterowie pochodzą z różnych i odległych krain jednak ich losy splatają się, kiedy z różnych powodów muszą uciekać przed wojownikami zwanymi Krukami. Hylas jest Osobnym, został porzucony razem z młodszą siostrą i przez to wykluczony ze społeczności. Pirra jest córką wysokiej kapłanki, przeznaczoną do wydania za mąż, aby wzmocnić sojusz krain. Postanawiają połączyć siły, aby przetrwać. Okazuje się, że muszą zmierzyć się nie tylko z Krukami ale i siłami natury, gniewem bogów, własnymi słabościami oraz przepowiednią: „Dom Koronosa spłonie, jeśli Osobny dzierżyć będzie ostrze”. Pomaga im w tym również Duch, czyli delfin z którym zaprzyjaźnia się Hylas.
Powieść Michelle Paver „

„Bogowie i wojownicy” to pierwszy z pięciu tomów sagi Michelle Paver, która bardzo spodobała się naszym Klubowiczom. Książkę czyta się bardzo szybko, nie brakuje wartkiej akcji, ciekawych dialogów a główni bohaterowie od razu zdobywają sympatię czytelnika. Z pewnością sięgniemy po kolejne części, by dowiedzieć się jakie były dalsze losy i przygody Hylasa i Pirry.